Ceļš uz laimi: Kā izvairīties no pārmērīga spiediena būt laimīgam
Nav šaubu, ka vienmēr cilvēki ir sev jautājuši, kā nodzīvot laimīgu dzīvi un arī centušies rast metodes un līdzekļus savas laimes sasniegšanai. Jau sengrieķu filozofs Epikūrs apgalvoja, ka “tāpēc ir svarīgi visu savu degsmi veltīt tam, kas palīdzēs sasniegt laimi; Jo, ja mums tā ir, mums ir viss, bet, ja mums tā trūkst, mēs darīsim visu, lai to padarītu par savu."
Cauri gadu desmitiem un simtiem tiekšanās uz laimi ir pat daudzu nāciju likuma sastāvdaļa (ASV, Vācija) vai mēraukla (laimes indekss). Laimīgas dzīves vadīšana ir saistīta brīvu personības attīstību, nepārkāpjot citu cilvēku tiesības.
Spiediens būt laimīgam
Laime ir laime, - vai tiešām laimes meklējumi patiesi var būt negatīvi un pārmērīgi?
Bet bieži ir tā, ka aizvien vairāk kādā tēmā iedziļinoties, gribas ignorēt visu pārējo – tas ir kā tunelis, kurā ar laiku kļūst pat pārāk tumšs. Tāpēc psihologi* arvien vairāk pēta, vai nav tā, ka laimes meklējumi paši par sevi palielina stresu un spiedienu, un tāpēc, iespējams, padara cilvēkus nelaimīgākus.
Tiekšanās pēc laimes un rūpes par to ir divas dažādas lietas. Ja izvirzi sev mērķi būt laimīgam, tas nepadara Tevi nelaimīgu, bet pārāk daudz domājot par laimi, tas pasliktina psiholoģisko labsajūtu. Tātad tie, kuri daudz uztraucas par savu laimes līmeni, ir ievērojami mazāk apmierināti ar savu dzīvi.
Laimes blaknes
Laimes meklējumos var patiešām nonākt līdz “pārāk daudz” pakāpei, kas rodas veidojot sevī ieradumu, pārliecināties un pārbaudīt savas laimes sajūtas. Piemēram, kādā brīnišķīgā situācijā, Tu ātri vien vari sevi padarīt nelaimīgu, jautājot sev: “Vai man ar to ir gana? Vai ar to pietiek, lai būtu laimīgs?” Vai es tiešām esmu pietiekami laimīgs, vai ir citi cilvēki, kas jūtas vēl laimīgāki?
Uzdodot šādus pašjautājumus, es vairs nejūtos tik laimīgs, kāds varētu būt, ļaujoties situācijai, notikumiem, emocijām. Un tas ir vilšanās un neapmierinātības avots, jo man ir skumji, ka neesmu tik laimīgs, kā es varētu būt.
Kā nepaklupt un būt pietiekami laimīgam?
Mēs maldīgi domājam, ka laimīgam jājūtas visu laiku. Bet svarīgāk ir pieņemt esošo - ar pieņemošu attieksmi izjust savas emocijas (gan pozitīvas, gan negatīvas), tiekties pēc laimes un vairot savu labbūtību. Un izvairīties no spiediena, kas bieži rodas, salīdzinot sevi ar citiem. Ja Tu esi laimīgs, Tev nevajadzētu gribēt būt vēl laimīgākam!
Laimi meklējot noder un palīdz
sevis pieņemšana,
koncentrēšanās uz sevi, nevis salīdzināšana ar citiem,
un pieticība.
Fokusējot skatu no ārpuses uz iekšpusi un tikai uz to, kas patiešām ir mūsu spēkos šobrīd. Jo laimīgs ir tas, kurš ir apmierināts ar tagadni, lai arī kāda tā būtu.
Kā koučings palīdz laimes meklējumos?
Sistēmiskais koučs var palīdzēt apzināties, kā laimes meklējumi ietekmē mūsu labsajūtu. Ar kouča nodarbībām iespējams iegūt skaidrību par to, kas patiešām rada prieku un apmierinājumu dzīvē, nevis pakļauties sabiedrības spiedienam būt "pastāvīgi laimīgam". Koučings palīdz ne tikai formulēt mērķus, bet arī pieņemt savu emociju daudzveidību un atrast līdzsvaru starp vēlmēm un realitāti.
*Amerikas Psihologu asociācijas pētījums Felicia Zerwas vadībā (1800 dalībnieki, trīs dažādos eksperimentos: ko viņi saprot ar laimi, kā viņi novērtē savu psiholoģisko labsajūtu un vai viņi cieš no depresijas simptomiem).
Dzīves jēga – kā to apjaust, un vai tā mainās?
Ko Tu vēlies patiesībā?
Iespējams, ka ik pa laikam uzdod sev jautājumu: "Ko es patiesībā vēlos?" un arī zini, ka atbildēt uz to sev nav tik vienkārši. Un, sākot prātot, ko patiešām gribi, nonāc pie pārdomām par dzīves jēgu.
Mēs parasti zinām, ko nevēlamies. Jo īpaši, pavisam vienkāršās ikdienas tēmās – nepatīk karstums, nepatīk auksta ziema, gribas izlaist tikšanos ar draugiem, tā vietā mierīgi mājās atpūsties. Bet vai tas bija pareizs lēmums, jo varbūt gribas visu?
Interesanti, ka, ja mēs zinām, ko negribam, rūpīgi padomājot, mēs varam izlobīt arī "ko mēs gribam".
Pamēģini:
- Uz lapas kreisajā kolonnā pieraksti lietas, kuras negribi, kas nepatīk un ko nevēlies: piemēram, man nepatīk garlaikoties; man nepatīk, ja kāds kavējas, negribu braukt ar sabiedrisko transportu uz darbu, utt. – saraksts var būt bezgalīgs.
- Un lapas labajā pusē ieraksti precīzus pretstatus. Minētajā piemērā - man patīk izklaidēties (minot konkrētāk, kā); man patīk punktualitāte; man patīk uz darbu braukt ar rolleri vai riteni…
Tagad Tu spēcīgāk būsi definējis to, ko vēlies, pie tam aizvien papildinot šo sarakstu, nostiprini sevī apziņu par to, kas Tev tiešām ir svarīgi. Šie “vēlos/gribu/patīk” kalpo kā mazas bākas, kā mazi starpmērķi Tavā ceļā.
Ir svarīgi pieturēties pie tā, par ko esi pārliecināts, un kas saskan ar Tavām vērtībām.
Dzīves jēga mainās līdz ar tās uzdevumiem
Lai arī bieži vien mēs vēlamies, lai dzīves jēga būtu nemainīgs lielums, tas patiesībā mainās, tādēļ iesaku paraudzīties uz to savādāk:
Tas, ko Tu vēlies no dzīves un pati dzīves jēga ir kā saknes, kas ir pietiekami dziļas, lai tad, kad parādās šķēršļi, rodas neparedzētas situācijas, motivācijas zudums, arī notikumi (pozitīvi vai negatīvi), tās Tevi noturētu un arī pielāgotos. Tu veidojies un dzīves jēga pielāgojas jauniem apstākļiem un uzdevumiem, tuvinot Tevi tam, ko vēlies no dzīves.
Jo patiesībā Tu zini, ko vēlies, atliek tik elastīgi to pielāgot neparedzamai dzīves daļai (un tādi neparedzamie notikumi jau ir un būs!)
Ja esi pārdomās par savas dzīves jēgu vai saviem pazudušajiem mērķiem; ja Tevi nomāc dzīves šķēršļi un zudusi motivācija to pārvarēšanai, sistēmiskais koučs var palīdzēt. Mērķtiecīgi un ar redzējumu no citu skatupunkta es kā sistēmiskais koučs atbalstīšu Tevi izvētīt līdzšinējos sapņus un mērķus, tā, lai jaunie ir tā vērti un atbilstīgi Tavai dzīves jēgai.
Sistēmiskais koučings piedāvā holistisku pieeju, lai apzinātos savas dzīves jēgu un pielāgotu mērķus saskaņā ar to.
Sistēmiskā kouča nodarbības ir veids, kā mērķtiecīgi analizēt un pārdomāt savus sapņus, lai atklātu, kas Tev patiešām ir svarīgi, un palīdzētu atgriezties pie tā, kas Tevi aizrauj. Koučings var būt vērtīgs atbalsts, lai, raugoties no dažādiem skatpunktiem, atkal rastu virzienu dzīvē.
Komandas komunikācija: Kā to uzlabot un veidot atvērtu un saskaņotu darba vidi
Efektīva komunikācija ir pamats veiksmīgam komandas darbam.
Patiesa, atvērta un laba komandas komunikācija uzņēmumā veicina:
Kāpēc bieži komunikācija pieklibo?
Ja kopumā komandā ir sūdzības par:
- nevienlīdzīgu darba sadalījumu vai darbu atkārtošanos/ dublēšanos
- sliktu darbu plānošanu
- nepietiekamiem rezultātiem
- sliktu atgriezenisko saiti no klientiem vai sadarbības partneriem
- stresa pilna darba vidi
- zemu kolēģu iesaistes līmeni,
... ir laiks restartēt un uzlabot savstarpējo komunikāciju.
Īsas, praktiskas un mums visiem noderīgas dzīves patiesības
Dažkārt vienkārši ieteikumi vai padomi spēj mainīt mūsu dzīvi.
Jautājumi sev 5 dažādās dzīves situācijās
Ja sociālie mediju lietošana tevī izraisa nepatīkamu spiedienu vai veicina iekšējo neapmierinātību, vai pat nedrošības sajūtu, katru reizi, kad vēlies atvērt Instagram, Facebook, citus saziņas kanālus, uzdod sev jautājumu:
- Kāpēc es te esmu?
- Ko tieši es te vēlos?
Bailes ir slikts padomdevējs un slikts pavadonis. Neļaujies tām, bet uzdod sev jautājumu:Vai tas, no kā es baidos, ir patiesība, vai tie ir fakti?
- Vai problēma patiešām ir problēma?
- Un kā būtu, ja beigās viss tomēr būs labi?
Neviens no mums nespēj lasīt citu domas, tāpēc vienmēr daudz labāka komunikācija, ja paudīsi savas vajadzības (atceroties, ka tikpat liela nozīme ir toņkārtai):
- Kādas ir manas vajadzības?
- Kas ir tas, ko es vēlētos no otra un ko otrs man var dot?
Īpaši, ja esi tendēts uz perfekcionismu, ir vērts daudz vairāk ieskatīties sevī –
- Kas es esmu, kad nav neviens cits?
- Kā es ar sevi iepazīstinātu, neminot savu nodarbošanos vai to ko daru (neminot amatu, lomu - mamma, sieva, utml.)?
- Ko es par sevi domāju un kāds esmu, neatkarīgi no citu uzmanības un novērtējuma?
Ja esi iestrēdzis savās emocijās kā slazdā (piemēram, šaubās, pašpārmetumos, nedrošībā, uztraukumā vai citās emocijās), uzdod sev jautājumu:
- Vai tā ir sajūta, vai realitāte?
- Ja šī sajūta dotu kādu labumu, kas tas būtu?
- Kurās dzīves situācijās šīs emocijas, šī problēma man neparādās? Un ko tad es daru?
Kas mums traucē dzīvot labu, kvalitatīvu un laimīgu dzīvi? 2. daļa
Vai Tev citi liekas laimīgāki nekā tu?
Vai Tev liekas, ka viņiem viss izdodas veiksmīgāk nekā Tev?
Vai varbūt jau sen klusībā ilgojies pēc kaut kā, kas Tavu dzīvi izmainītu, bet nezini, kas tas varētu būt? Un kaut arī zini, kādus mērķus vēlies sasniegt, kaut kas ik pa laikam bremzē?
Šis ir turpinājums raksta pirmajai daļai, kurā atklāsim atlikušos šķēršļus jeb bremzētājus, kas mūs attur no apmierinātas un laimīgas dzīves uztveres.
Bail kļūdīties
Bieži vien bremzētājs ir mūsu pašu bailes kļūdīties, tomēr tādejādi mēs paliekam turpat uz vietas un nekas nemainās (kamēr pasaule & notikumi rit savu gaitu). Mēs uztveram kļūdas kā izgāšanos un sākam sevi pārlieku šaustīt. Vērtīgāk ir mācīties no kļūdām, izanalizēt, lai tās neatkārtotu, un būt gatavam augt un pašattīstīties.
Vienpatība
Vai tev ir laiks, kurā esi pilnīgi viens pats un tev nav garlaicīgi, un kurā tu jūties pat komfortabli? Nereti mēs neko ilgi tādu vienpatību neizturam, jo baidāmies no nepatīkamajām izjūtām vai šaubām, kas tad piezogas. Tomēr arī šīm emocijām ir sava nozīme un jēga. Saprotot to, kas mani attur, es varu mācīties tikt ar to galā. Tādēļ tāds vientulīgais laika brīdis, kaut arī nepatīkams, ir laba augsne, ja esmu gatavs augt.
Kontroles zaudēšana
Mums katram ir savs dzīves lauciņš, par kuru esam saimnieki un noteicēji. Bet, ja situācija vai lomas mainās, rodas nemiers un liekas, ka viss “slīd ārā no rokām”, kontrole zūd (par sevi un saviem notikumiem, arī par citiem…). Uzticēties notikumiem un uzticēties citiem cilvēkiem paver jaunas iespējas un jaunas situācijas – un tas automātiski nenozīmē negatīvo. Ļaujoties jaunajam un nesaplānotajam, man rodas manas dzīves papildinājums, jauna pieredze,- un to var mācīties uztvert kā ieguvumu.
Bail pašam no sevis
Bieži vien mēs nobīstamies paši no sevis, - no savām spējām, zināšanām un vēlmēm. Būt autentiskam sākotnēji prasa no sevis drosmi, bet tas ir tā vērts. Pat, ja Tev tāpēc mainās paziņu loks un kādam atsaki, tas ir skaidrs solis un “Jā” sev pašam!
Mantas & lietas
Ir kārdinoši ticēt, ka, ja man būs tas vai šis, tad es būšu laimīgs. Tomēr secība ir tieši otrāda: mūsu laimes sajūta nav atkarīga no naudas kontā vai īpašuma, un mūsu identitāte nav mums piederošās lietas. Lai nonāktu līdz lieliem mērķiem (t.sk., lietām & mantām), sāc soli pa solim, pa pakāpienam. Svarīgāk ir būt laimīgi apmierinātam starpposmos un etapos, un tā aizvien sasniedzot to, pēc kā tiecies.
Lai laimi sabremzētu, iemeslu ir gana 😊 Bet, apzinoties to, kas tevi bremzē, vari spert nākamo soli un sākt mainīt savu uztveri, savas domas vai rīcību un – kāpināt savu apmierinātību. Un atceries, ka katram jau ir savas laimes recepte!
Roku uz sirds, - cik apmierināts tu šobrīd ar sevi esi? Vai zini, kas ir tavi “bremzētāji”?
Kas mums traucē dzīvot labu, kvalitatīvu un laimīgu dzīvi? 1. daļa
Laime ir sajūta vai drīzāk stāvoklis, tomēr bieži vien, tā vietā, lai laimei ļautos, mēs sevi bremzējam… Bet šī bremzēšana ir visvairāk mūsu pašu radīta vai kopta, un bieži tā mūs ietekmē vairāk nekā to apzināmies.
Svarīgi, - neraugies uz nokavētām iespējām un pagātnes situācijām un to dēļ nemazini savu vērtību, bet gūsti no “visas vakardienas” kādu vērtīgu atziņu un nākamreiz dari savādāk!
Lai saprastu un mācītos no iepriekšējās pieredzes un notikumiem, vispirms apzinies, kas patiesībā Tevi bremzē. Varbūt atpazīsi kaut ko no tā, ko minēts zemāk.
Paraugies vērīgi sevī un saskati savus “iekšējos bremzētājus”, un tad ar skaidrāku skatījumu sāc virzīties uz priekšu. Pa maziem solīšiem, bet apzinātāk – pretī labai, laimīgākai dzīvei.
Biežākie bremzētāji, kas mūs attur no apmierinātas un laimīgas dzīves uztveres
Vainas sajūta
Nereti mūs pārņem vainas izjūta, ja laiku veltam sev (vai, ja laiks sev ir vajadzīgs vairāk nekā līdz šim). Tomēr tikai “dot” un “ņemt” veido balansu. Ja mēs rūpējamies un esam atbildīgi par savu ģimeni, saviem draugiem, darba uzdevumiem, tad jāraugās, lai arī paša devēja spēka rezerves nav tukšas un lai tās regulāri (!) tās tiek uzpildītas.
Pašnovērtējums
Vai tu sev ļauj būt laimīgam, tā pa īstam, - ļauj un atļauj būt laimīgam? Ko tas tev nozīmē? Bieži vien iekšējie uzskati vai senas pārliecības mūs bremzē: tie noslēpušies tik dziļi un nemanāmi mūsos, ka darbojamies un lietas uztveram kā autopilotā. Tāpēc, pavēro sevi pāris dienas un piefiksē visas negatīvās domas, kuras tu adresē sev.
Bailes no nezināmā
Domājot līdzīgas domas, mēs nonākam pie līdzīgām izvēles iespējām. Tās, savukārt, noved pie līdzīgiem lēmumiem, līdzīgām rīcībām un līdzīgām pieredzēm. Gluži kā aprites cikls. Ir jāpamet labi zināmā komforta zona (man gan labāk tīk teikt, ka tā jāpaplašina, nevis jāpamet!) Komforta zonā ir labi zināmais, pierastais (un tas nav slikti!), tomēr, lai meistarotu jaunus dzīves izaicinājumus, nepieciešami jauni soļi. Jo “old way won’t open new doors”.
Atkarība no citiem
Mēs visi tiecamies pēc atzinības – privātajā vai profesionālajā jomā. Tomēr, ja mūsu pašnovērtējums ir atkarīgs vien no citu atzinības, mēs savu laimi padarām atkarīgu no citiem. Un tas ir riskanti, - mēs cenšamies pielāgoties citiem, salīdzinām sevi ar citiem (un pārsvarā reti uzvaram); liekas, ka citu atzinību vajag arvien vairāk & biežāk. Negatīvais kā pa spirāli virza mūs lejup. Tāpēc ir tik svarīgi nezaudēt saikni pašam ar sevi un savā pašnovērtējumā nebūt atkarīgam no citiem.
Nepietiekams fokuss
Tu esi gatavs mainīt lietas, mainīties pats, bet nespēj rast tam laiku? Un vienlaikus apbrīno cilvēkus, kas spēj būt pašdisciplinēti. Kas viņiem piemīt un kā viņi to dara? Visticamāk, viņiem ir ne tikai skaidri definēts mērķis, bet arī skaidrs skats par savu motivāciju, par savu “Kāpēc?“. Zinot “kāpēc”, tu zināsi arī “kā”. Pašdisciplīna ir skaidras zināšanas, par to, kāds esi un ko tu vēlies, un par to reālu, praktisku darbību.
Nākamajā rakstā apskatīsim vēl 5 faktorus, kas traucē mums baudīt kvalitatīvu un laimīgu dzīvi.
Kā biznesa koučinga principi palīdz profesionālajā izaugsmē
Koučings un koučs – šie jēdzieni tiek plaši lietoti un liekas, ka piedāvājums ir milzīgs. – Un vienlaicīgi tas arī apgrūtina atrast piemērotāko kouču ar labu koučinga procesu.
Koučinga saknes meklējamas uzņēmējdarbības vidē un visā pasaulē Biznesa koučings kā attīstības process – ar mērķi sekmēt uzņēmējdarbību - ir sekmīgs un labi pazīstams instruments.
Tāpēc, ja vēlies saprast, kas patiesi ir labs koučings un ko tas dod, lasi tālāk. Iespējams, ka arī Tavs priekšstats mainīsies par labu īstenam koučingam (nevis viegli populārajiem koučiem, kas kā guru sola grandiozas pārmaiņas vai, piemēram, beauty coach, kas nemaz nav koučings).
ASV jau 70-tajos koučings (coach/ coaching, en. treneris/ treniņi) no sporta vides transformējās biznesa vadības vidē. Arī Eiropas flagmaņu valstīs, kā piemēram, Šveicē, biznesa koučings jau gadu desmitiem ir nozīmīgs instruments gan finanšu & banku, gan farmācijas milžu industrijās.
Skaidrs, ka šobrīd tehnoloģiju attīstība sit augstu vilni, tikai tam paralēli nepieciešama arī cilvēciskā attīstība un izaugsme, jo Cilvēks ir izšķirošais. Cilvēkiem ir jāaug, - arī mūsu cilvēcībai jāpārveidojas, jo mūsu domāšanas veids, mūsu darbu veikšanas un vadīšanas stili ir novecojuši. Kā zināms, ieradumam ir liels spēks un mēs pieturamies pie tā, ko pazīstam, tādēļ nav viegli mainīties līdzi straujajai tehnoloģiju attīstībai.
Cilvēcisko un personīgo attīstību var veicināt koučings – tā ir partnerība un uz risinājumiem vērsta saruna, vienā līmenī. Caur koučinga procesu var atklāt stiprās puses un potenciālu, un rast skaidrību.
5 iemesli, kāpēc profesionālai izaugsmei & karjerai vajadzīgs biznesa koučings
1 Mēs iestrēgstam savā domāšanā
Mēs ticam savām domām, un tieši tas mums kļūst par slazdu. Jo mūsu domas balstās mūsu pieredzē, un līdzīgās situācijās mēs izmantojam savā pieredzē piedzīvoto, mūsu musturi atkārtojas.
Bet, ja vēlamies saprast savu potenciālu un savas izaugsmes iespējas (īpaši karjeras un profesionālās izaugsmes iespējas), mums jāmaina domāšana. Un te nu lieti noder biznesa koučings, jo caur koučingu mēs ļaujamies un uzdrīkstamies DOMĀT PLAŠĀK UN SAVĀDĀK, mainām skatupunktu, spējam pārveidot līdzšinējos domu un rīcības musturus.
2 Mums neredzam saikni starp savām vērtībām un profesionālo attīstību
Darbu skrējienā mēs esam kā kāmji savā ratiņā, mēdzam izdabāt visiem un visam. Tiecamies uz atzinību, pamanīšanu, un dažkārt turpinām strādāt, pat ja darbs vairs nepatīk, - tikai tāpēc, ka tas ir labi apmaksāts vai labi kotējas. Savas vajadzības un vērtības esam nolikuši malā un aizmirsuši.
Koučinga process RADA SKAIDRĪBU par savām vērtībām un vīziju, un izgaismo, kā patiesi vēlamies dzīvot. Tikai tad ir jēga meklēt tādu nodarbi, kas rada apmierinātību, prieku un vērtību.
3 Personīgā izaugsme bez atbalsta ir grūti noturama
Biznesa koučinga mērķis ir atbalsts profesionālajā attīstībā, un vienlaikus lieti der cilvēka stipro pušu & prasmju ieraudzīšanā, pilnvērtīgā izmantošanā. Ikvienam tas palīdz kļūt veiksmīgam un sevi piepildošam ilgtermiņā.
Mūsdienu pasaule tendēta uz sasniegumiem, performanci, izaugsmi. Katra cilvēka personīgā izaugsme ir ļoti laikietilpīga, un ikdienas dzīves ritmā mums tieši visvairāk trūkst laiks un individuāla motivācija. Tāpēc ir vērtīgi regulāri strādāt ar kouču - tēmās, kurās esi iestrēdzis, kur nonāc pie robežām vai netiec tālāk. Jā, tā ir investīcija gan naudas, gan laika ziņā. Tikai personīgā izaugsme bez kouča ir visnotaļ ilgāka un grūtāka, jo pietrūkst spoguļošanas efekts. Savukārt, ieguvums pēc katra regulāra koučinga procesa ir daudz skaidrāka un prasmīgāka rīcība. Lai noturētu fizisko fokusu, ir jātrenējas; lai noturētu skaidru izaugsmi un virzību – izmanto koučingu.
4 Mums pietrūkst pietiekama iesaiste (commitment), lai patiešām īstenotu savus nodomus
Lai patiešām rīkotos, ir nepieciešama iesaiste. Bet pārāk bieži mums pietrūkst pietiekami ilga izturība ideju īstenošanai, - lai arī tie ir mūsu pašu sapņi, mūsu domas, mūsu pašu idejas.
Koučs ir VĒRĪGS un VĒRTĪGS 1:1 partneris, ar kuru var vienoties par īstenošanas sasaisti. Koučs ļaus virzīties klienta tempā, bet vienlaicīgi arī raudzīsies uz izvirzītajiem mērķiem; un lai arī koučs atrodas ārpus “spēles lauka”, viņš motivē un rūpīgi fokusē ideju īstenošanu.
5 Koučings ir vērsts uz risinājumiem
Pat ja nesaredzi savu risinājumu profesionālajam strupceļam, profesionāls koučs, uzdodot mērķtiecīgus jautājumus, izved Tevi no domu spirāles. Koučings vienmēr ir vērsts uz INDIVIDUĀLIEM RISINĀJUMIEM, tāpēc viennozīmīgi būtiska ir kouča pieredze, dzīves gājums, profesionāla attieksme. Tad risinājums būs piemērots klientam, nevis koučam.
Es esmu sistēmiskais koučs, biznesa koučs, sistēmisko sakārtojumu koučs; profesionāle vadības un HR jomās starptautiskā vidē (16+ gadu pieredze).
Sazinies ar mani, lai varam pārrunāt, kāds atbalsts Tev nepieciešams visvairāk, lai Tu profesionāli augtu (saruna ir bez maksas).
Darba vietas maiņa – kā atstāt labu iespaidu?
Neatkarīgi no neskaidrajiem ārējiem apstākļiem, nestabilitātes un augošās piesardzības, cilvēki joprojām maina un turpinās mainīt darbu. Darbā mēs pavadām lielāko dienas daļu, tāpēc ir svarīgi, lai tas, ko darām, sniegtu gandarījumu. Ja tas tā vairs nav, ir jāmeklē cits darba risinājums.
Parasti ir trīs iemesli, kāpēc cilvēki izšķiras par labu jaunam karjeras posmam:
- emocionālais aspekts - degsmes samazināšanās, darbs kļuvis apnicīgs vai neinteresants,
pragmatiskais aspekts - gatavība pārmaiņām un apzināta darba maiņa ik pēc kāda laika,
profesionālais aspekts - apzināta karjeras veidošana, profesionāla pilnveidošanās.
Ja prāto par jaunu darbu - vai jau esi pārmaiņu posmā - , svarīgi ir gan veiksmīgi atstāt esošo darba vietu (*klusā aiziešana), gan sagatavoties jaunam solim.
Kā atstāt labu iespaidu darba intervijā? Kā izcelties starp citiem kandidātiem?
Punktualitāte, laipnība un amatam atbilstošs izturēšanās / apģērbs ir jebkuru sarunu vai interviju pamatu pamats, arī attālinātā vidē.
Te pāris citi padomi, kā atstāt pārliecinošu iespaidu par sevi:
Sagatavojies!
Pirms darba intervijas rūpīgi sagatavojies! Ievāc iespējami daudz informācijas par sarunu partneri un par uzņēmumu vai organizāciju. Ikviens profesionāls personāla jomas pārstāvis pamanīs, vai kandidātam ir izpratne par uzņēmuma sfēru un darbībām.
Visoptimālāk, ja kandidāts zina:
- Intervētāja vārdu, konkrēto amatu; varbūt arī to, cik ilgi intervētājs strādā uzņēmuma labā (te labi noder biznesa sociālo mediju profili)
Uzņēmuma piedāvātos produktus vai pakalpojumus, aptuveno darbinieku skaitu, uzņēmuma filozofiju un personālpolitiku, konkurentus, iespējamos attīstības plānus
Jo labāk būsi informēts par uzņēmumu un personu, kas sēdēs tev pretī, jo vieglāk būs atbildēt uz uzdotajiem jautājumiem – un uzdod tādus potenciālajam darba devējam!
Izpēti uzņēmuma mājas lapu, portālus, preses ziņojumus, sociālos medijus.
Uzdod pareizos jautājumus!
Parasti darba intervijās kandidātam tiek vaicāts, vai viņam ir kāds jautājums. Un arī manā darba pieredzē ir bijuši tik daudz gadījumu, kad kandidāti atbild ar “Nē”.
Mans ieteikums – noteikti pārvarēt nedrošību un uzdot dažus jautājumus (izvairoties no jautājumu “bombardēšanas”), jo tie rada īpašu iespaidu par kandidātu.
Savukārt atbildes pašam kandidātam sniedz detalizētāku ieskatu par jauno amatu. Te daži no iespējamiem jautājumiem:
Kādi uzdevumi, kādi mērķi jāsasniedz šajā amatā pirmajā pusgadā/ gadā?
Kā jūs raksturotu šī darba atmosfēru, kāda veida cilvēkiem šis uzņēmums ir vispiemērotākais?
Kas Jums (intervētājam) patīk šajā darba vietā ?
Kāda ir turpmākā procesa norise, kad es varu rēķināties ar atbildi par lēmuma pieņemšanu?
Palikt atmiņā (pozitīvā 😉)!
Lai arī ne tik ierasti, bet dažkārt kandidāts var palikt atmiņā arī ar īsu ziņu – epastā vai izmantojot sociālos medijus.
Svarīgi ir adresēt to īstajam cilvēkam, pateikties par veltīto laiku un uzmanību, akcentēt būtiskāko, apstiprināt savu turpmāko interesi, piedāvāt saziņu, ja nepieciešams – atbildēt uz papildu jautājumiem.
Svarīgi ir neklupt virsū ar jauniem jautājumiem, kas šajā brīdi rada tikai papildu darba slogu, bet paust savu cilvēcisko pusi un parādīt sevi kā personu, ar kuru var sadarboties!
____________
#Quitquitting #klusāaiziešana #uzteikums #darbapārtraukšana #jaunsdarbs #pieteikšanāsdarbā #CV #darbaintervija
Pirmo reizi vadītāja krēslā? Kā kļūt par labu komandas vadītāju
Pieņemot izaicinājumu - pirmo reizi vadītāja amatā, - skaidrs, ka vēlies vadīt tā, lai komandai būtu panākumi. Ko nozīmē panākumi & rezultāti?
Ko tas nozīmē attiecībā uz Tevi un ko uz Tavu komandu? Skaidrs, ka vēlaties sasniegt mērķus, tomēr tikpat svarīgi ir tas, lai Tava komanda:
Tā rezultātā, Tava komanda kopumā jutīsies apmierināta, un apmierinātība patiešām motivē! Lai noskaidrotu, kā vēl vari sagatavoties jaunajam izaicinājumam, turpini lasīt:
Dzīves jēgas meklējumos: ceturtdaļmūža krīze (“Quarterlife Crisis”*)
Pašoptimizācija: Kad beidzot pārstāsim būt teicamnieki visās dzīves disciplīnās?
Ātrāk, labāk, veiksmīgāk. Uzlabot savu dzīvi, strādāt ar sevi, lai izveidotu sevis labāko versiju, un optimizēt sevi (ang. self-optimizing) - tās ir mūsdienu laikmeta iezīmes!
Ik dienas mēs sociālajos medijos un reklāmās redzam trenētus un skaistus ķermeņus, lieliski iekārtotus mājokļus, izcilus dzīvesstāstus, brīnišķīgus padomus rīta rutīnai. Vienmēr ir kāds, kurš ir gudrāks, slaidāks, veselīgāks, veiksmīgāks vai garīgi pilnveidotāks nekā mēs.
Nogurums – organisma kliedziens pēc efektīvas stresa mazināšanas stratēģijas
Cik noguris Tu esi?
Jēdzieni ‘’stress’’, ‘’emocionālā veselība’’ un ‘’labbūtība’’ arvien plašāk tiek lietoti, bet tas automātiski nenozīmē, ka esam emocionāli stabilāki vai dzīvojam līdzsvarā un minimāla stresa apstākļos. Lai arī līdz šim nav pētīta Latvijas sabiedrība, aptaujas citās Eiropas valstīs (Vācijā veikts pētījums*) liecina, ka puse no valsts iedzīvotājiem jūtas saguruši, pie tam darbspējīgā vecumā tā ir pat vairāk nekā puse. Un tas ir šokējošs apmērs. Visticamāk, dati Latvijā atspoguļotu līdzīgu ainu.
Par sapņiem un mērķiem: kāpēc nav traģiski, ja tie nepiepildās. Un 3 atziņas, kas noder jēgpilnai dzīvei, pat ja sapņi un mērķi nepiepildās.
Vēlākais dzīves viducī, bet dažkārt jau ātrāk mēs apjēdzam kādu neapstrīdamu dzīves atziņu – daži dzīves sapņi nepiepildīsies. Kā, neskatoties uz to, dzīvot laimīgi un jēgpilni?
Dzīves sapņi un kā tie piepildās realitātē (vai nepiepildās)
Biznesa koučings – visefektīvāka iespēja mainīt un mainīties
Biznesa koučings uzņēmumiem vai organizācijām ir pats individuālākais un noturīgākais (jeb ilgtspējīgākais) veids, kā vadīt darbiniekus un veicināt viņu izaugsmi. Un tāpēc arī daudz efektīvāks nekā treniņi vai apmācības.
Biznesa koučinga veidi un pielietojumi ir visdažādākie. Visbiežāk to izmanto augstākā līmeņa vadītāji, kuri apmeklē koučinga sesijas, lai stiprinātu savu vadītāja personību, pilnveidotu vadītprasmes, vai lai 1:1 partnerībā piestrādātu pie individuālas tēmas. Bet arī talantu vadībā, attīstot darbinieku potenciālu vai projektu, komandu vadībā tiek pielietots koučings.
Koučings - plāksteris visām dzīves kaitēm?
Arvien biežāk informatīvajā telpā tiek minēts koučings. Un liekas, ka tas kļuvis par tādu kā modes kliedzienu. Pat mazajā Latvijā ir daudz un dažādu kouču, taču vēl pievienojas starptautiskās vides treneri un eksperti, kā arī līderi ar ezotērisku piesitienu.
Kā visus atšķirt un saprast, kas ir kas, – un kāpēc man tas būtu noderīgi?
Kad pazūd motivācija: kā to atkal atgūt?
Mums visiem tāds ir – brīdis, kad saproti, ka rokas nolaižas un motivācija sākt zust. Katram ir domās vai uz papīra aizvien garāks kļūstošs saraksts ar darbiem vai mērķiem, kurus mēs vēlamies sasniegt – privāti vai profesionāli.
Atsākt sportot, veselīgāk ēst, pabeigt mājas iekārtošanu, savlaicīgi sākt mācīties pārbaudījumiem, beidzot darbā uzrakstīt līdz galam projektu un tā joprojām… Iespējams, kāds no šiem uzdevumiem Tevi pavada jau ilgāku laiku. Un tas pat ir labi – jo apņemšanās un mērķi kā tādi ir ļoti svarīgi. Tie palīdz mums augt un piešķir mūsu pūlēm un ieguldītajam jēgu.