Kas mums traucē dzīvot labu, kvalitatīvu un laimīgu dzīvi? 1. daļa
Laime ir sajūta vai drīzāk stāvoklis, tomēr bieži vien, tā vietā, lai laimei ļautos, mēs sevi bremzējam… Bet šī bremzēšana ir visvairāk mūsu pašu radīta vai kopta, un bieži tā mūs ietekmē vairāk nekā to apzināmies.
Svarīgi, - neraugies uz nokavētām iespējām un pagātnes situācijām un to dēļ nemazini savu vērtību, bet gūsti no “visas vakardienas” kādu vērtīgu atziņu un nākamreiz dari savādāk!
Lai saprastu un mācītos no iepriekšējās pieredzes un notikumiem, vispirms apzinies, kas patiesībā Tevi bremzē. Varbūt atpazīsi kaut ko no tā, ko minēts zemāk.
Paraugies vērīgi sevī un saskati savus “iekšējos bremzētājus”, un tad ar skaidrāku skatījumu sāc virzīties uz priekšu. Pa maziem solīšiem, bet apzinātāk – pretī labai, laimīgākai dzīvei.
Biežākie bremzētāji, kas mūs attur no apmierinātas un laimīgas dzīves uztveres
Vainas sajūta
Nereti mūs pārņem vainas izjūta, ja laiku veltam sev (vai, ja laiks sev ir vajadzīgs vairāk nekā līdz šim). Tomēr tikai “dot” un “ņemt” veido balansu. Ja mēs rūpējamies un esam atbildīgi par savu ģimeni, saviem draugiem, darba uzdevumiem, tad jāraugās, lai arī paša devēja spēka rezerves nav tukšas un lai tās regulāri (!) tās tiek uzpildītas.
Pašnovērtējums
Vai tu sev ļauj būt laimīgam, tā pa īstam, - ļauj un atļauj būt laimīgam? Ko tas tev nozīmē? Bieži vien iekšējie uzskati vai senas pārliecības mūs bremzē: tie noslēpušies tik dziļi un nemanāmi mūsos, ka darbojamies un lietas uztveram kā autopilotā. Tāpēc, pavēro sevi pāris dienas un piefiksē visas negatīvās domas, kuras tu adresē sev.
Bailes no nezināmā
Domājot līdzīgas domas, mēs nonākam pie līdzīgām izvēles iespējām. Tās, savukārt, noved pie līdzīgiem lēmumiem, līdzīgām rīcībām un līdzīgām pieredzēm. Gluži kā aprites cikls. Ir jāpamet labi zināmā komforta zona (man gan labāk tīk teikt, ka tā jāpaplašina, nevis jāpamet!) Komforta zonā ir labi zināmais, pierastais (un tas nav slikti!), tomēr, lai meistarotu jaunus dzīves izaicinājumus, nepieciešami jauni soļi. Jo “old way won’t open new doors”.
Atkarība no citiem
Mēs visi tiecamies pēc atzinības – privātajā vai profesionālajā jomā. Tomēr, ja mūsu pašnovērtējums ir atkarīgs vien no citu atzinības, mēs savu laimi padarām atkarīgu no citiem. Un tas ir riskanti, - mēs cenšamies pielāgoties citiem, salīdzinām sevi ar citiem (un pārsvarā reti uzvaram); liekas, ka citu atzinību vajag arvien vairāk & biežāk. Negatīvais kā pa spirāli virza mūs lejup. Tāpēc ir tik svarīgi nezaudēt saikni pašam ar sevi un savā pašnovērtējumā nebūt atkarīgam no citiem.
Nepietiekams fokuss
Tu esi gatavs mainīt lietas, mainīties pats, bet nespēj rast tam laiku? Un vienlaikus apbrīno cilvēkus, kas spēj būt pašdisciplinēti. Kas viņiem piemīt un kā viņi to dara? Visticamāk, viņiem ir ne tikai skaidri definēts mērķis, bet arī skaidrs skats par savu motivāciju, par savu “Kāpēc?“. Zinot “kāpēc”, tu zināsi arī “kā”. Pašdisciplīna ir skaidras zināšanas, par to, kāds esi un ko tu vēlies, un par to reālu, praktisku darbību.
Nākamajā rakstā apskatīsim vēl 5 faktorus, kas traucē mums baudīt kvalitatīvu un laimīgu dzīvi.