Biznesa koučings – visefektīvāka iespēja mainīt un mainīties
Biznesa koučings uzņēmumiem vai organizācijām ir pats individuālākais un noturīgākais (jeb ilgtspējīgākais) veids, kā vadīt darbiniekus un veicināt viņu izaugsmi. Un tāpēc arī daudz efektīvāks nekā treniņi vai apmācības.
Biznesa koučinga veidi un pielietojumi ir visdažādākie. Visbiežāk to izmanto augstākā līmeņa vadītāji, kuri apmeklē koučinga sesijas, lai stiprinātu savu vadītāja personību, pilnveidotu vadītprasmes, vai lai 1:1 partnerībā piestrādātu pie individuālas tēmas. Bet arī talantu vadībā, attīstot darbinieku potenciālu vai projektu, komandu vadībā tiek pielietots koučings.
Jaunajiem vadītājiem, - un arī jaunajiem profesionāļiem - tas var kļūt īpaši noderīgs instruments. Viņi savas karjeras sākumā ir augsti motivēti, tomēr bieži pietrūkst virziens un skatījuma plašums. Individuālā koučingā var intensīvi strādāt pie mērķiem un metodēm, kā tos sasniegt, tādejādi stiprinot arī viņu produktivitāti.
Ierasti biznesa koučinga sesijas norit individuāli ar eksternu kouču, tomēr dažkārt uzņēmumos mēdz būt arī apmācīti iekšējie kouči (tad īpaši svarīgi ir nodalīt lomas, citādi būs grūti saglabāt neitralitāti).
Koučinga ietekme
Pēc koučinga sesijām cilvēki ir apmierinātāki un strādā ar lielāku atdevi nekā pēc apmācībām vai grupu darba. Uzņēmumos vai organizācijās, kurās jau koučings tiek pielietots ilgākā periodā, ir mainījies arī priekšstats par to. Respektīvi, koučinga sesijas vairs netiek uztvertas kā vājuma izpausme, bet gan kā pozitīvi orientēta metode sevis reflektēšanai, attīstīšanai un izaugsmei.
Kopumā koučings kā izaugsmes instruments darbiniekam dod iespēju individuāli trenēt to prasmju kopumu, bez kurām turpmāk nākotnē neiztikt. Piemēram, stresa noturība, elastīgums, spēja pielāgoties citiem apstākļiem, sava potenciāla attīstīšana. Tas būtiski uzlabo darba kvalitāti, veicina efektīvu savstarpējo sadarbību un tādejādi rada lielāku lojalitāti darba devējam – tik nozīmīgi šī brīža darba tirgus situācijā!
Bez tam, rūpējoties arī par darbinieku “iekšpusi” (ne vien par ērtiem ārējiem darba apstākļiem), uzņēmums vai organizācija kļūst par iekārojamu darba devēju ar nopietnu attieksmi pret darbiniekiem.
Biznesa koučings: kāpēc uzņēmumi tam dod priekšroku?
Uzņēmumi dod priekšroku biznesa koučingam, lai:
- pilnveidotu vadītprasmes un uzlabotu darba stilu
- sagatavotos jauniem pienākumiem vai vadošam amatam
- spētu uzlabot sadarbību komandā
- veicinātu labāku savstarpējo komunikāciju
- attīstītu potenciālu un augtu
- labāk vadītu/ noritētu organizatoriskās pārmaiņas, u.c.
Uzņēmumu priekšrocība, pielietojot biznesa koučingu, ir darbinieku fokusēšana nākotnei. Ar to ir domāts spēja raudzīties dziļāk un plašāk, lai rastu visoptimālāko pieeju sava turpmākā darba veikšanai. Tādejādi koučings kļūst par patiesu un individuālu darbinieka attīstīšanu un kvalifikācijas celšanu.
Bet, protams, biznesa koučings var palīdzēt izvērtēt kļūmes, iestrēgušās konfliktsituācijas vai labāk izprast cēloņsakarības.
Lai arī uzņēmumos vai organizācijās bieži liekas, ka “tiksim paši galā”, tēmas, situācijas un sadarbības strupceļi mēdz atkārtoties un ar laiku izmaksā dārgāk, - vēl jo vairāk iemesls neitrālam un eksternam risinājumam.
Ar ko sākt?
Izvēloties biznesa kouču, vērtīgi ir raudzīties uz viņa pieredzes bagāžu, saikni ar līdzīgiem projektiem un kvalitatīvu kouča izglītību.
Lai uzsāktu biznesa koučinga pielietošanu uzņēmumā vai organizācijā, vēl jāņem vērā sekojošais:
Biznesa koučings visbiežāk tiek pielietots kā individuāls attīstības veids, tāpēc darbiniekiem jābūt informētiem par koučinga mērķi. Tad darbinieki būs gatavi dalīties, analizēt un reflektēt – un pats galvenais, aktīvi strādāt pie nepieciešamajām izmaiņām.
Koučam jāvieš uzticamība – jābūt ieinteresētam un empātiskam, kā arī neitrālam (koučs nedrīkst būt daļa no risināmās problēmas vai tāds, kas neviļus iesaistīts personāla procesos). Nepieciešamības gadījumā arī noderīgam ar savu pieredzi biznesa vidē.