Dzīves jēgas meklējumos: ceturtdaļmūža krīze (“Quarterlife Crisis”*)
Gadu desmitus samērā skaidri zinājām dzīves secību un nākošos soļus – skolas beigšana, studijas vai profesija, un labs, piemērots darbs.
Tomēr, kas notiek tad, ja darbs nav tāds, kā iecerēts? Un arī izvēlētais studiju virziens izrādās pilnīgi nederīgs? Kā tikt galā ar sarežģītām attiecībām (vai neesošām partnerattiecībām)? Kāpēc citi jau ir daudz tālāk savās dzīves plānos nekā es?
Ceturtdaļmūža krīze – tā nav ekskluzīva problēma
Mūsdienās iespējas ir atrodamas uz katra soļa – daudziem jau bērnu vecumā tiek nodots vēstījums par to, ka jebkas ir iespējams, ja vien mēs pietiekami cenšamies. Bet ko nozīmē “pietiekami”? Un ko īsti vajag sasniegt?
Spiediens pieņemt lēmumus, pie tam pareizos un īstos, jaunajiem cilvēkiem liek analizēt iepriekšējo un pārdomāt nākotnes dzīves scenārijus. Pēkšņi par visu ir šaubas, tās pārņem ikdienu un diktē dzīvi, liekot to nepārtraukti pārvērtēt un bremzējot tagandi.
Iespējams, ka pirmajā mirklī tas izklausās pēc problēmas, kas īsti nav problēma, tomēr šīs šaubas pārņem veselu paaudzi un patiesi var izraisīt dzīves jēgas krīzi.
Ceturtdaļmūža krīze var skart cilvēkus vecumā no 20-35 gadiem (biežāk ar augstāko izglītību). Ierasti tad, kad sākas jauni pienākumi, jāuzņemas cita veida atbildība, jāpieņem nopietni lēmumi, jāiejūtas pieauguša cilvēka lomā.
Pirmais solis, lai tiktu galā ar Ceturtdaļmūža krīzi, ir atzīt, ka tāda pastāv!
Karjera - biežākais krīzes iemesls
LinkedIn pētījumā** kā lielākais raižu iemesls tika norādīts piemērota un piepildījuma sajūtu radoša darba atrašana. Tam seko nepārtraukta sevis salīdzināšana ar draugiem un paziņām, kuri šķiet veiksmīgāki nekā pats. Sociālie mediji turpina šo nemitīgo sevis un citu salīdzināšanu kurināt, jo tur galvenokārt parādās “putukrējums”, nevis “rupjmaize”...
Lielākoties jaunie cilvēki raizējas:
- “Neatradīšu piemērotu darbu”
- “Nezinu, ko īsti vēlos”
- “Jūtos nedrošs, apjucis, jo iespēju ir tik daudz..”
Cik ilgi ir Ceturtdaļmūža krīze?
Šīs izjūtas ir bieži sastopamas - 75% respondentu vecumā no 25-33 gadiem norāda, ka piedzīvojuši Ceturtdaļmūža krīzi. Vidēji tā bijusi 27 gadu vecumā, un krīzes ilgums – 1-2 gadi.
Daudzi jūtas vientuļi un izolēti, dažkārt tiek mainīts darbs, pārtrauktas attiecības, meklēta jauna pieredze.
Ceturtdaļmūža krīzes pazīmes
Katram šī krīze var izpausties atšķirīgi. Tomēr bieži tā saistīta ar sajūtu, ka “neesmu pietiekams”, “esmu kaut kur iepakaļ”, ir bailes kaut ko nokavēt. Iespējams, ka dažkārt tā līdzinās arī pazīstamajai pusmūža krīzei, ko raksturo nedrošība, vilšanās, vientulība.
Tipiskākās domas un pazīmes Ceturtdaļmūža krīzē
- Sajūta “Neesmu pietiekami labs/ piemērots”, jo nevar atrast darbu atbilstoši savām akadēmiskajām un intelektuālajām prasmēm
- Pazuduši orientieri profesionālajā ceļā, iestājies profesionāls apjukums
- Sajūta, ka “esmu par lēnu”, salīdzinot ar citiem tajā pat vecumā
- Nedrošība, pieredzes trūkums, neomulība attiecībā uz savu nākotni (tai skaitā ģimeni, bērniem)
- Neapmierinātība ar saviem rezultātiem, līdzšinējie sasniegumi tiek apšaubīti un aktuālā situācija tiek vērtēta kā neapmierinoša
- Identitātes krīze un nedrošība par sevi kā personību
- Neapmierinātība un konflikti pāru attiecībās un darbā
- Jautājumi ”Vai tagad jaunība jau garām?”, “Un vai šis ir man pareizais ceļš?”
Ko darīt?
Ko darīt, ja esi nonācis Ceturtdaļmūža krīzē? Vispirms – nesatraukties, tu neesi viens! 80% respondentu, atskatoties pagātnē, raugās pozitīvi uz savu ceturtdaļmūža krīzi un ar to saistītajām, nepieciešamajām pārmaiņām.
1. pieņem
Lai krīzi pārvarētu, vispirms jāpieņem, ka tā eksistē. Tas ir pilnīgi normāli – šaubīties un pārliecināties par savu viedokli lietās un tēmas. Tāpat ir pilnīgi normāli, ka ne vienmēr klājas ļoti labi. Svarīgi ir “nebāzt galvu smiltīs”, bet raudzīties uz priekšu.
2. atpazīsti problēmas un definē mērķus
Ar kurām dzīves jomām Tu neesi mierā, kuras tēmas Tevi moka? Ja zini, kas Tev traucē, tad mērķtiecīgāk vari risināt problēmu. Apdomā, ko vēlies sasniegt pēc 5 gadiem, un ko vari jau sākt darīt, lai tur nonāktu.
3. samazini prasības
Ja Tev ir tendence pašam sevi šaustīt, tad atceries, ka ne vienmēr visam jānorit pēc plāna. Dažkārt mazi līkumi noved tur, kur neesi bijis, un apvedceļi pieder tieši tāpat pie dzīves kā tās lielie mērķi. Apzinies to, ko jau esi sasniedzis un mācies novērtēt savas stiprās puses. Vienalga, kur atrodas citi, katram ir sava dzīves mugursoma, un katrs iet savu ceļu.
4. runā
Ceturtdaļmūža krīze ir veselas paaudzes krīze. Uzmeklē kādu, ar kuru runāt par savām pārdomām un bažām. Arī kouči un mentori arvien vairāk iedziļinās tēmā un var palīdzēt pārvarēt šo nedrošības un šaubu posmu, kā arī atbalstīt personīgajā un profesionālajā izaugsmē.
5. turpini būt pozitīvs
80% respondentu, atskatoties atpakaļ, raugās pozitīvi uz savu ceturtdaļmūža krīzi, un redz to kā obligāti nepieciešamas pārmaiņas savā dzīvē. Bez tam, psihologi pieļauj, ka cilvēki, kas piedzīvojuši ceturtdaļmūža krīzi, mazāk saskarsies ar pusmūža krīzi. Vai tās nav labas izredzes!?
________________
*“Quarterlife Crisis: The Unique Challenges of Life in Your Twenties”, autori Alexandra Robbins, Abby Wilner
**https://news.linkedin.com/2017/11/new-linkedin-research-shows-75-percent-of-25-33-year-olds-have-e