Pašoptimizācija: Kad beidzot pārstāsim būt teicamnieki visās dzīves disciplīnās?
Ātrāk, labāk, veiksmīgāk. Uzlabot savu dzīvi, strādāt ar sevi, lai izveidotu sevis labāko versiju, un optimizēt sevi (ang. self-optimizing) - tās ir mūsdienu laikmeta iezīmes!
Ik dienas mēs sociālajos medijos un reklāmās redzam trenētus un skaistus ķermeņus, lieliski iekārtotus mājokļus, izcilus dzīvesstāstus, brīnišķīgus padomus rīta rutīnai. Vienmēr ir kāds, kurš ir gudrāks, slaidāks, veselīgāks, veiksmīgāks vai garīgi pilnveidotāks nekā mēs.
Tāds kā domu vilnis, šķiet, pārņēmis mūs savā varā – “Ko savā ikdienā darīt labāk? Kā efektīvāk plānot laiku, darbus, dzīvi? Kāds uzturs, kādi vitamīni man vēl nepieciešami? Kā izdarīt efektīvāk, kā paspēt vairāk tajā pašā laikā? Kā 21 dienās mainīt savu dzīvi? 5 vienkārši ieteikumi un Tu būsi soli priekšā!, Kā lietderīgi izmantot lifehacks!, utt.
Tā patiesi ir: jebkuru dzīves jomu var uzlabot. Visu var un, kā rādās, pat vajag uzlabot!
Skaidrs, ka mēs kā cilvēki nepiedzimstam gatavi - mēs
turpinām attīstīties, augt un pilnveidoties gan apzināti, gan neapzināti. Bet
šim laikmetam ir raksturīgi, ka no pašsaprotamās domas ir izveidojusies
pasaules mēroga kustība (pie tam, ar domu pelnīt). Mūsu iekšējā un dabiskā nepieciešamība attīstīties
izvērtusies par jomu ar dažādiem “kļūsti- aizvien-labāks” produktiem (pat klade
vairs nav tikai vienkārša klade, un pulkstenis vairs nav tikai pulkstenis).
Virtuālās robežas sen jau pazudušas un šādi notiek Latvijā, Eiropā vai citur pasaulē. Arī kouču vidū ir melnās avis, kuri life koučingā ietērpj ātrus, teju maģiskus pārmaiņu vilinājumus.
Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc sevi uzlabojam – mēs visi cenšamies būt kaut kas īpašs un izcelties no kopējās sabiedrības. Tomēr no tā izriet arī spiediens, kas liek uzlabot sevi nepārtraukti. Tā rezultātā, cilvēka vēlme un sabiedrības spiediens pēc pastāvīga kāpinājuma noved pie aplamas pašrealizācijas. Jauni mērķi un ideāli rodas regulāri un no visdažādākajiem cilvēkiem, bet es kā indivīds nekad tos nespēšu sasniegt.
Pat tad, ja Tu dzīvo ar pilnvērtīgu apziņu - "Ar mani viss ir kārtībā!", arī tad visapkārt virmo iespējas ko uzlabot:
- Nav aplama doma, ka jebkurā laikā VARU un DRĪKSTU sevi uzlabot – savu veselību, iegūt labākas prasmes vai pašattīstīties. Un tieši te slēpjas atslēga, jo svarīgi ir “Kāpēc” es to daru, pretējā gadījumā visi lifehacki un dzīves ieteikumi padara nelaimīgu vai pat neveselu.
- Tomēr visai bieži mēdz būt arī tā, ka draugu lokā par grūtībām nav pieņemts runāt (“ko nu šoreiz par problēmām”) vai arī darbā kļūdas atzīt ir grūti, kritieni un vājās puses nepastāv. Tad šādi apstākļi var radīt lielu un depresīvu spiedienu.
Tāpēc, pavēro kritiski informatīvo un estētiski inscenēto mediju vidi sev apkārt
Vai tā Tev piedāvā kļūt katru dienu labākam?
Visos laikmetos cilvēki pauduši rūpes par savu fizisko un mentālo veselību. Un, lai arī katrs mēs savā būtībā vēlamies būt neatkarīgas personas, kuras pašas rūpējas par sevi, rodas pretruna ar laiku, kurā dzīvojam. Pat nemanāmi mēs varam kļūt “atkarīgi” no citu priekšstatiem un idejām par labāku, veiksmīgāku vai veselīgāku cilvēku.
Cik svarīgs Tev ir apkārtējo viedoklis?
Lai gūtu apkārtējo uzmanību un apstiprinājumu, mēs
cenšamies pielāgoties aizvien vairāk ideāliem (slaids, vesels, inteliģents,
apzināts, līdzsvarots). Tiklīdz esam sasnieguši kādu rezultātu un guvuši
apstiprinājumu vai komplimentu, rodas nākamā lieta, kuru uzlabot. Un aizvien
pielāgojoties, mēs vairs “neatceramies” savu sākotnējo, savu īsto versiju.
Mēs esam tik pārņemti ar ideju par to, ka vajag pārspēt sevi vai citus un būt par katru cenu produktīvam, ka nemaz nedzīvojam.
Mēs tik ļoti fokusējamies uz nākotni un domām ‘’Kāds es būšu pēc tam?’’, ka aizmirstam, kādi esam tagad.
Kā tad ar koučingu?
Lai gan koučings ir virzība uz pārmaiņām, tomēr tā nekad nav metode pašoptimizācijai. Koučings sasniegumiem un mentorings drīzāk ir veids, kā pieņemt sevī ne-perfekcionista pusi, kā izlīgt arī ar savām vājām pusēm. Koučings palīdz paskatīties reāli un trenē sevi nešaustīt.
Tomēr koučings nav tikai par pozitīvu sevis pieņemšanu, - tas pēta dziļāk, vedina uz pašattīstīšanos un pamatīgi meklē šo “Kāpēc”. Tad ārišķīgie uzlabojumi paliek vairs tikai otrajā plānā.
Ja arī Tu vēlies atbrīvoties no
teicamnieka sindroma jeb vēlmes nepārtraukti būt izcilam bez tiesībām uz mazāko
kļūdu, tad Tev var noderēt sekojoši ieteikumi:
- Reflektē: kas ir Tavas vērtības? Vai Tavs priekšstats par veiksmīgu dzīvi saskan ar Tavu personību un Tavām vērtībām?
- Pamaini fokusu: izvairies no idealizētiem mērķiem un fokusēšanās uz saviem trūkumiem. Tā vietā koncentrējies uz to, ko savā dzīvē vēlies vairāk.
- Esi reāls un arī mērķus izvirzi reālus. Ja pārmaiņas, tad maziem solīšiem un Tavā stilā.
- Neviens nav perfekts – arī ideālie cilvēki nē. Esi sev draugs!
- Esi kritisks un neiekrīti uz dažādiem mārketinga vilinājumiem (“Tikai 10 soļos līdz laimīgai dzīvei”). Izvēlies tādu kouču, kuram uzticies un kur pārmaiņas būs Tavas, nevis kāda cita.
Veido pats savas dzīves plānu un savus mērķus!
________________
#perfekcionisms #teicamnieks #self-optimizing #lifehack #ieteikumi #efektivitāte #pašrealizācija #lifekoučings #dzīvesmērķi #laimīgadzīve