Kad pazūd motivācija: kā to atkal atgūt?
Mums visiem tāds ir – brīdis, kad saproti, ka rokas nolaižas un motivācija sākt zust. Katram ir domās vai uz papīra aizvien garāks kļūstošs saraksts ar darbiem vai mērķiem, kurus mēs vēlamies sasniegt – privāti vai profesionāli.
Atsākt sportot, veselīgāk ēst, pabeigt mājas iekārtošanu, savlaicīgi sākt mācīties pārbaudījumiem, beidzot darbā uzrakstīt līdz galam projektu un tā joprojām… Iespējams, kāds no šiem uzdevumiem Tevi pavada jau ilgāku laiku. Un tas pat ir labi – jo apņemšanās un mērķi kā tādi ir ļoti svarīgi. Tie palīdz mums augt un piešķir mūsu pūlēm un ieguldītajam jēgu.
Tādam sarakstam ar apkopotajiem darbiem un mērķiem patiesībā būtu jākalpo kā palīgam, un tam nevajadzētu “augt garumā”, bet ik pa laikam aktualizēties un saīsināties. Un patiesi, to jau mēs vēlamies visi – izvirzīt UN sasniegt mērķus.
Ja vien neuzrastos “kaut kas”, kas mūs kavē pabeigt darbus un apņemšanās. Starp citu, lai arī šis “kaut kas” tiek bieži dēvēts par slinkumu, tas drīzāk ir motivācijas zudums. Dažreiz motivācija ir nozudusi pavisam tālu… Svarīgi šādos brīžos ir nepadoties pavisam, nesākt visu norakstīt kā “neizpildāms” vai kā “nav jēgas, nav ieguldīto pūļu vērts”.
Ja nerodi sevī pietiekamu jaudu un ir grūti pieķerties uzdevumiem, atliktajiem darbiem vai mērķiem, iepazīsties ar šiem 7 soļiem un spurini savu motivāciju!
1. solis: Apzini savus darbus, idejas & mērķus
Ja Tev jau ir saraksts ar darāmajām lietām, uzdevumiem vai mērķiem, - tas jau ir pirmais solis. Tad aktualizē tos vai attiecīgi uzraksti no jauna visas savas idejas, vēlmes, darbus, neatkarīgi no tā, cik lieli vai mazi, cik svarīgi vai nenozīmīgi tie ir. Nevērtē un nekritizē, bet vienkārši apkopo visu, kā ir. Motivācijas zudums var rasties gluži vienkārši tādēļ, ka Tu nespēj apkopot lietas, tajās pārlieku neiedziļinoties, un tāpēc nespēj virzīties tālāk.
2. solis: Mācies noteikt prioritātes
Tikai tagad drīkst sākt runāt iekšējais kritiķis. Biežākais iemesls, kāpēc mēs nesasniedzam to, ko esam apņēmušies, ir tāpēc, ka pietrūkst fokuss uz patiesi svarīgāko un nozīmīgāko. Apdomā, kura, no daudzām citām lietām, ir tieši visnozīmīgākā un kura, ja to neizpildu, kavē pārējās apņemšanās.
Īpaši svarīgi ir šajā solī saprast, kuras vēlmes, apņemšanās un idejas ir ne tikai reālas un sasniedzamas, bet arī, kuras ir nozīmīgas (svarīgas/ steidzamas) Tev un visam turpmākajam. Lai motivācija atgrieztos, “izlobi” no saraksta mērķus, kurus tiešām vēlies sasniegt. Nosaki tiem prioritātes, izsvītro, kas (šobrīd) lieks vai nereāls. Vai arī nav vienkārši pietiekami nozīmīgs. Un visbeidzot - izveido tiem loģisku secību.
Neatkarīgi no tā, kā Tev šajā solī sokas, nemēģini apmānīt sevi un šo darbību izlaist. Meklējot motivāciju, prioritāšu noteikšanai ir vislielākā prioritāte! Jo tas nudien ir pamatu pamats, ka visu savu enerģiju ieguldi tur, kur tā nepieciešama visvairāk.
3. solis: Apzinies savus motivācijas avotus!
Visticamāk, Tu jau iekšēji zini, kas tieši Tevi motivē. Un katram tas var būt pilnīgi atšķirīgi, tāpat kā katram ir savs raksturs. Kas vienu motivē uz augstiem sasniegumiem, citu neietekmē nemaz vai pat demotivē.
Kas motivē mani? Atskaties uz kādu savu dzīves notikumu, kad biji ļoti motivēts un sasniedzi tieši to, ko un kad vēlējies. - Vai tā ir uzslava, kas Tevi motivē? Vai Tava motivācija, sāncensība un sacensību gars? Vai varbūt nepieciešama kāda cilvēka klātbūtne, caur kuru jūties motivēts. Varbūt Tu iedvesmojies no kādas personas, redzot, kā tā pārvarējusi grūtības vai sasniegusi savu mērķi. - Šie visi var būt iemesli motivācijai!
Tu sevi pazīsti vislabāk, tāpēc padomā, kas Tevi motivē visvairāk.
Paraugies uz saviem uzrakstītajiem darbiem un mērķiem, un apdomā, kāda stratēģija katram būtu vispiemērotākā. Un ņem talkā savu līdzšinējo pieredzi. Bieži vien visefektīvākās mēdz būt tādas mērķu sasniegšanas stratēģijas, kas veiksmīgi noderējušas jau iepriekš. Uzticies sev un savai pozitīvajai pieredzei, un izmanto to savā labā.
4. solis: Pašmotivācija caur vizualizēšanu VAI kāpēc man to vajag
Motivācijas zudums ir problēma, ko lielā daļā gadījumu iespējams atrisināt ar vizualizēšanu.
Kas notiks tad, kad savu mērķi būsi sasniedzis? Padomā, KĀPĒC Tu tieši šo mērķi vēlies sasniegt? Kas Tev no tā būs un kas mainīsies?
Vizualizē rezultātu līdz pat sīkākai detaļai un pilnībā iejūties situācijā, ja mērķi Tu būtu jau sasniedzis. Kādas jaunas iespējas Tev paveras? Kādas izjūtas un kas vispār tad Tavā dzīve mainās?
Ļaujies domām un vizualizē savu sasniegumu – lai patiešām līdz galam apzināti saprastu, kāpēc vispār Tev sava apņemšanās vai savs mērķis jāpiepilda. Tagad Tev ir Tavi īstie iemesli, lai uzreiz varētu mesties darbībā.
5. solis: WOOP metode
Ja vien būtu tik viegli – vēlēties, detalizēti iedomāties un darīts, vai ne…?!
Vēlēšanās un vēlmes ir ļoti svarīgas, bet tomēr tā būs tikai puse no darbiņa. Vispirms ir skaidri jānoformulē un jāvizualizē mērķis, lai, tā teikt, “iešūpotos” un rastu sevī apņēmību un pašmotivāciju. Tomēr motivācija dzīvo no piepildīšanās, tālab mērķa sasniegšanai nepieciešami vēl daži soļi.
WOOP ir lieliska metode, kas noder gan ikdienai un uzdevumiem īsam periodam, gan arī mērķu vai vēlmju sasniegšanai ilgākā laika posmā (metodes autore psiholoģijas profesore G.Oettingen).
Wish (vēlme)
Outcome (rezultāts)
Obstacle (šķērslis)
Plan (plāns)
Ir skaidrs par Vēlmēm – izvirzot mērķus un nosakot prioritātes, un Rezultātiem – vizualizējot savu nākotnes sasniegumu. Tagad par Šķēršļiem un Plānu:
Ir svarīgi plānot ne tikai mērķi un tā sasniegšanu, bet arī plānot (!) iespējamos šķēršļus, traucēkļus un grūtības ceļā uz to. Nereti tieši šķēršļu dēļ sūri izstrādātā motivācija var zust sekundes ātrumā, un mērķis paliks tikai kā ieraksts garajā darāmo darbu sarakstā. Šķēršļi var būt gan manis izraisītie, gan arī ārējo apstākļu radīti.
…nepadomāt par šķēršļiem - mums visiem šis ir visbiežākais iemesls, kāpēc savus mērķus nesasniedzam, arī tad, ja mēģinām atkal un atkal, un pat tad, kad mums ir bijusi lieliska sākotnējā pašmotivācija.
Velti tikpat daudz laika arī šķēršļu pārvarēšanas Plānam. Ieplānojot grūtības un šķēršļus, tikpat atbilstoši jāieplāno tas, kā no tiem izvairīties vai kā ar tiem tik galā. Piemēram, ja zini, ka Tev nebūs motivācijas doties uz treniņu vakarā no mājām, tad saplāno dienu tā, lai tāds traucēklis nemaz nebūtu: sporta somu ņem līdz no rīta un trenējies uzreiz, bez pauzes mājās.
Pārplāno savu rīcību un domas, un pārvari iespējamos šķēršļus: “Ja man …., tad es rīkošos/ domāšu…” Apzinoties šķēršļus un ieplānojot to pārvarēšanu, mēs minimizējam grūtības un tādejādi pasargājam sevi no liekas vilšanās – kopumā daudz mērķtiecīgāk un apņēmīgāk spējam sasniegt rezultātu. Un tas jau arī motivē!
6. solis: Motivācija caur balvu
Vēl kāds risinājums, kā palikt motivētam ir - par pozitīvu rezultātu sevi regulāri apbalvot. Īpaši noder tajos brīžos, kad jāveic kāds uzdevums, kas personīgi nemaz tik ļoti neaizrauj.
Visi zinām vai atceramies situācijas, kad jāmācās kādam pārbaudījumam, bet saturs liekas ne visai interesants vai pat sarežģīts. Tad motivēt sevi patiesi nav viegli. Iespējams, sevī jaudu var rast, sadalot apjomu mazākās daļās, un pēc katras sadaļas sevi apbalvot (šokolāde, pauze, pastaiga…). Mūsu smadzenes uz balvu reaģē pozitīvi. Tās ir vērts trenēt un pēc laika pamanīsi, ka kļūsti apmierinātāks, sasniedzot mazos etapus.
Tikai svarīgi ir būt konsekventam – apbalvo sevi tikai tad, ja tiešām mazais etaps ir sasniegts. Un balvai jābūt samērīgā lielumā attiecībā pret veicamo darbu.
7. solis: Motivācija caur motivējošiem citātiem
Kaut neliels, bet labs pašiedvesmas palīgs var būt arī pozitīvs un motivējošs citāts – izdrukāts vai uzrakstīts. Viedas domas iekustina domāt citā veidā un arī iedarbīgi motivē mūsu apņēmību.
Esmu pārliecināta, ka ikviens no šiem motivācijas atgūšanas soļiem palīdz būt apņēmīgākam, iedvesmotākām un motivētākam “ķerties vērsim pie ragiem”. Un pavisam noteikti tas ir daudz vienkāršāk nekā Tev šķiet. Tāpēc aiziet! Tu esi tas, ko Tu dari!
Ar zināšanām nepietiek, tās ir jāpielieto. Ar vēlēšanos nepietiek, ir jādara. (J.V.Gēte)